województwo: Dolny Śląsk
źródło: komunikat prasowy

 itd

Ponad 40 skontrolowanych pojazdów, dwa przypadki używania nie swojej karty i stwierdzone brak wymaganych wpisów - to wyniki działań przeprowadzonych przez dolnośląskich inspektorów transportu drogowego. Inspektorzy sprawdzali również stan trzeźwości kierowców.

W nocy 4 października, inspektorzy z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu, wspólnie z funkcjonariuszami z KMP w Legnicy, prowadzili działania ukierunkowane na kontrolę trzeźwości kierujących pojazdami oraz wykrywanie manipulacji na urządzeniach rejestrujących czas pracy kierowców.

Skontrolowano 41 kierowców. Nie stwierdzono przypadków kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu. Ujawniono natomiast przypadki ukrywania rzeczywistego czasu pracy kierowców.

Kierowca 40-tonowej ciężarówki, który przewoził artykuły spożywcze z Żabiej Woli do Lubina. prowadził pojazd rejestrując swoje aktywności na cudzej karcie kierowcy. Kierowca chciał ukryć przekroczenie jazdy ciągłej bez wymaganej przerwy i skorzystał z karty kolegi.

Z cudzej karty korzystał też kolejny zatrzymany do kontroli kierowca, który zespołem pojazdów kierujący jechał z okolic Wrocławia po ładunek, który miał być dostarczony do Niemiec. Po sporządzeniu wydruku z karty kierowcy i analizie danych kierowcy okazało się, że od rozpoczęcia przewozu, rejestrował on swoje aktywności pracy na cudzej karcie.

W przypadku kolejnej zatrzymanej ciężarówki, na podstawie analizy wczytanych danych z karty kierowcy, inspektorzy stwierdzili brak 42 wpisów dotyczących symbolu państwa kraju rozpoczęcia pracy kierowcy oraz jego aktywności.

W związku ze stwierdzonymi naruszeniami wszczęto postępowania administracyjne wobec przedsiębiorców. Kierowców ukarano mandatami karnymi oraz zatrzymano dwie karty kierowców.