województwo: Dolny Śląsk
źródło: komunikat prasowy

 itd

Dwa spośród sześciu kół naczepy w ogóle nie hamowały. Zablokowały się, więc kierowca odłączył siłowniki hamulcowe od układu pneumatycznego. Pojazd z niebezpiecznymi usterkami wycofali z ruchu inspektorzy dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego.


W środę (7 lipca), koło granicy z Czechami patrol ITD z Kłodzka zatrzymał do rutynowej kontroli zestaw. W trakcie oględzin stanu technicznego pojazdów uwagę inspektorów zwróciły zardzewiałe tarcze hamulcowe przy dwóch kołach naczepy. Stan tych tarcz świadczył, że praca zacisków i klocków hamulcowych nie jest prawidłowa.

Gdy inspektor dostał się pod naczepę okazało się, że siłowniki hamulcowe przy dwóch kołach odłączono od układu pneumatycznego. Z kolei przewody układu zaciśnięto tzw. „trytytkami”, żeby uniemożliwić wypływ powietrza. Kierowca poinformował, że kilka dni wcześniej doszło do awarii – hamulce zablokowały dwa z sześciu kół naczepy. Postanowił dokonać niebezpiecznej przeróbki układu hamulcowego, aby dojechać na czas do miejsca rozładunku towaru. W trakcie dalszej kontroli stanu technicznego zauważono również pękniętą tarczę hamulcową przy jednym z kół naczepy.

Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny niesprawnej naczepy i wydali zakaz jej dalszej jazdy. Pojazd skierowano na parking strzeżony do momentu naprawy usterek. Kierowcę ukarano mandatem. Wobec przewoźnika drogowego będzie wszczęte postępowanie administracyjne. Grozi mu kara pieniężna.