województwo: Dolny Śląsk
źródło: komunikat prasowy

ITD

Kierowca wywrotki przewoził piach choć miał jedynie prawo jazdy kategorii B. Nie rejestrował swojego czasu pracy na wykresówce, bo tachograf był zepsuty i nie posiadał ważnego przeglądu okresowego – kalibracji. Nie okazał także do kontroli zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika lub licencji. Szereg nieprawidłowości ujawnili funkcjonariusze dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

W środę (5 maja) na drodze wojewódzkiej numer 297 w Bolesławcu patrol ITD zatrzymał do kontroli ciężarówkę przewożącą piach. Funkcjonariusze skierowali pojazd na mobilną linię diagnostyczną. Okazało się, że w tym przypadku stan techniczny wywrotki nie budził zastrzeżeń. Poważne nieprawidłowości ujawniła kontrola dokumentów.

Kierowca nie posiadał wymaganych uprawnień do prowadzenia samochodów ciężarowych. Ma jedynie prawo jazdy kategorii B. Oprócz tego nie rejestrował czasu pracy na wykresówce. Tachograf zainstalowany w pojeździe był zepsuty i nie miał ważnego przeglądu okresowego, czyli kalibracji. Nie były to wszystkie nieprawidłowości. Kierowca nie okazał też do kontroli wymaganego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji.

Inspektorzy ukarali kierowcę mandatami i zakazali mu dalszej jazdy z powodu braku odpowiednich uprawnień. Znacznie surowsze konsekwencje finansowe grożą teraz właścicielowi podmiotu, dla którego wykonywano przewóz piachu. Wobec niego ITD będzie prowadziła postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia wysokiej kary pieniężnej.