województwo: Dolny Śląsk
źródło: komunikat prasowy

 itd

Właściciel firmy transportowej nie zastosował się do poleceń z poprzedniej kontroli i nadal wysyłał w trasę autobus bez ważnego badania technicznego oraz z uszkodzonymi, tylnymi drzwiami i pękniętą przednią szybą. Tym razem spotkanie z funkcjonariuszami dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego zakończyło się usunięciem pojazdu na parking strzeżony. Z kolei zakazem dalszej jazdy zakończyły się kontrole autobusów dowożących pracowników do jednego z zakładów koło Wrocławia.

W piątek (25 czerwca) patrol ITD z Kłodzka zauważył kontrolowany ponad dwa tygodnie temu autobus, którym wykonywano regularny, zarobkowy przewóz osób z Jastrzębia-Zdroju do Kudowy-Zdroju. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w pojeździe nadal nie naprawiono tylnych drzwi. W trakcie ponownej kontroli okazało się, że autobus wciąż nie posiada ważnego badania technicznego i ma pękniętą przednią szybę. Żeby uniemożliwić dalsze używanie pojazdu stwarzającego zagrożenie w ruchu drogowym, inspektorzy skierowali go na parking strzeżony. Kierowcę ukarali mandatem. Wobec przewoźnika wszczęli kolejne postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną.

Z kolei w poniedziałek (28 czerwca) dolnośląscy inspektorzy ITD skontrolowali trzy autobusy, którymi przewożono pracowników jednego z zakładów w Nowej Wsi Wrocławskiej. W dwóch z trzech pojazdów stwierdzili m.in. wycieki płynów eksploatacyjnych na jezdnię, niesprawne awaryjne otwieranie drzwi oraz ubytki powietrza z pneumatycznego układu otwierania drzwi wejściowych. Wykryto też usterki oświetlenia pojazdów. Z powodu stwierdzonych nieprawidłowości stanu technicznego funkcjonariusze zatrzymali dowody rejestracyjne dwóch autobusów. Kierowcom wydali zakaz dalszej jazdy do czasu naprawy usterek.