województwo: Dolny Śląsk
źródło: komunikat prasowy

 kas

- Wspólne działania dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Komendy Wojewódzkiej Policji z Radomia doprowadziły do zatrzymania kolejnych 6 osób, które brały udział w wystawianiu fikcyjnych faktur.
- Około 1000 osób nabyło w internecie fikcyjne faktury z ogłoszenia typu „dam koszty”.
- Straty Skarbu Państwa oszacowano na ok. 20 mln zł.W wyniku prowadzonego od 2017 r. śledztwa przez funkcjonariuszy dolnośląskiej KAS i funkcjonariuszy Policji z Radomia, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, w listopadzie 2019 r. zatrzymano 92 osoby oraz zabezpieczono mienie o wartości 12 mln zł.

W ostatnich dniach zatrzymano kolejne 6 osób i zabezpieczono mienie o wartości 1,5 mln zł. Od początku działań śledczych zabezpieczono mienie o wartości 23 mln zł.

Ustalono dane blisko 1000 podmiotów, które nabywały przez internet fikcyjne faktury. Straty Skarbu Państwa oszacowano na ok. 20 mln zł.

Proceder udało się wykryć dzięki analizie danych z plików JPK_VAT. Sprawcy wykorzystywali numery NIP legalnie działających podmiotów i w oparciu o ich dane wystawiali fikcyjne faktury.

Niemal wszyscy podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i przestępstw skarbowych. Większość z nich złożyła już korekty deklaracji podatkowych i zapłaciła należny podatek.