województwo: Dolny Śląsk
źródło: komunikat prasowy

zusJuż ponad 1 mld zł trafiło na konta rodziców i opiekunów w ramach programu "Dobry start". Na Dolnym Śląsku do 1 września ZUS wypłacił 68 mln złotych na wyprawki. Pieniądze dostało już ponad 3,3 mln dzieci w całej Polsce. Do tej pory rodzice wysłali 2,8 mln wniosków. O 300 + można się starać do końca listopada.

W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o świadczenie 300 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

- Pieniądze te pomogły wielu rodzinom zrobić zakupy związane z powrotem dzieci do szkoły – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Wnioski o wypłatę rozpatrywane są sprawnie, a pieniądze szybko trafiają na konta wnioskujących - dodaje.

Według rzeczniczki jest to możliwe możliwa dzięki elektronizacji i automatyzacji ZUS.
– To właśnie zaawansowane systemy informatycznie pozwoliły na tak szybką obsługę wniosków i wypłatę pieniędzy – wyjaśnia Kowalska-Matis.

W ramach programu ZUS wypłaca świadczenie w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Każda osoba, która złoży wniosek o wypłatę z programu (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu).
Na portalu PUE ZUS znajdzie też całą korespondencję z ZUS w sprawie wniosku o 300+ takie jak wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu lub decyzję odmawiającą przyznania 300+.